fbpx

Java – Od Zera do Aplikacji Desktopowej. Część 2. Instalacja Cmder

Czym jest Cmder?

UWAGA! Kurs darmowy, zaktualizowany na stan z roku 2020 dostępny na https://kursy.clockworkjava.pl/java-fundamenty-programowania/

W poprzedniej części niezbędnym było uruchomienie windowsowej konsoli – było to czarne okno, które pojawiło się po kliknięciu ikony start (bądź po użyciu skrótu win+r) i wpisaniu ’cmd’. Do tej pory użyliśmy go tylko do tego by wpisać na ekran zainstalowaną wersję Javy, jednak konsole są o wiele bardziej użyteczne niż taka prosta operacja. Problem z domyślnym cmd na windowsie polega na tym, że jest strasznie nieintuicyjny, toporny w użyciu i jedyne co potrafi to zrazić początkujących programistów do posługiwania się liniami komend – co podkreślę jeszcze raz – są baaaaardzo użytecznym narzędziem, z którego ten kurs Java będzie co jakiś czas korzystał. W dodatku cmd, w porównaniu do swoich linuksowych kuzynów, wypada bardzo blado jeśli chodzi o możliwości jakie oferuję.


Format video poniższego posta znajduje się na jego końcu.

Poprzednia lekcja.


Cmder jest alternatywną linią komend dla Windowsa, która nie dość, że wygląda ładnie i jest intuicyjna to w dodatku daje nam możliowści zbliżone do tych jakie dają unixowe terminale.

Instalacja

By zainstalowac Cmder wystarczy odwiedzić stronę http://cmder.net/ i sciągnąc pełną paczkę (guzik Download Full).

Zostanie pobrany plik zip, który należy rozpakować w wybranej przez nas lokalizacji.

Jeśli nie posiadasz programu umożliwającego rozpakowanie plików .zip – ja osobiście używam programu 7-zip – https://www.7-zip.org/download.html? gdzie wybieramy wersję .exe dla Windowsa  32 bądź 64-bit. Jeśil nie wiesz który będzie odpowiedni dla Twojej maszyny wersja 32 bitowa jest tą 'bezpieczną’. Po instalacji 7-zipa wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pliku cmder.zip i wybrac z menu kontekstowego 7-zip -> wypakuj tutaj, a nastepnie przenieść nowoutworzony folder w miejsce docelowe.

Następnie odpalamy plik cmder.exe i cieszymy oczy ślicznym terminalem, zapominając o domyślnym cmd.

Dla pewności wpisujemy w okienku cmder’a komende ’java -version’ powinniśmy dostać dokładnie to samo co w domyślnym cmd.

Słowniczek:

  1. Terminal, linia komend, emulator konsoli, konsola – pojęcia używane wymiennie dla opisania tekstowego interfejsu użytkownika, z poziomu którego możemy odpalać programy. Alternatywą jest graficzny interfejs użytkownika – czyli windowsowskie okienka.

Po zakończeniu lekcji:

  1. Komenda java -version odpalona w terminalu Cmder pokazuję wersję 10.x.x

W razie jakichkolwiek problemów proszę śmiało komentować. Inni mogą mieć te same kłopoty- a jeśli jakieś będą się potwarzać warto poświecić im kawałek osobnego wpisu.

Zainstalowane narzędzia:

  1. JDK + JRE
  2. Cmdr

Następna lekcja


Jeden komentarz do “Java – Od Zera do Aplikacji Desktopowej. Część 2. Instalacja Cmder”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *