fbpx

Kurs Java – Od Zera do Aplikacji Desktopowej. Część 1. Instalacja JDK 11

Przed Tobą  kurs języka Java, który zaczynamy od poziomu ZERO, a zakończymy posiadając aplikacje okienkową (JavaFX), współpracującą z bazą danych (czyli dane, jakie wprowadzimy do naszej aplikacji zostaną tam 'na zawsze’, nawet po zamknięciu aplikacji).

UWAGA! Kurs darmowy, zaktualizowany na stan z roku 2020 dostępny na https://kursy.clockworkjava.pl/java-fundamenty-programowania/


Format video poniższego posta znajduje się na jego końcu.


Czym jest Java

Postanowiłaś bądź postanowiłeś zacząć naukę z kursem języka Java. Może nie jest on najwygodniejszy jeśli chodzi o start natomiast jest to obecnie najpopularniejszy język do tworzenia aplikacji biznesowych i często wykorzystywany w korporacjach, więc zapotrzebowanie na osoby znającą tę technologie jest ogromne. Nawet jeśli pojawi się w najbliższym czasie coś, co zdetronizuję naglę Jave (na co szanse są niemal zerowe) to samej pracy w utrzymaniu i rozwoju istniejących już aplikacji wystarczy dla dwóch, być może i trzech generacji programistów.

Sama Java należy do grupy języków obiektowych. Całą aplikację składa się w nich z różnych 'klocków’ współpracujących ze sobą byśmy mogli uzyskać efekt, o który nam chodzi. I tak gdy pojedyńcze obiekty mogą nie wyglądać na użyteczne, to już po połączeniu się funkcjonalność kilku obiektów, może powstać coś wartego nazwania pełnowartościowym programem. Tak jak pojedyńcze klocki lego nic sobą nie reprezentują, tak odpowiedni ich zestaw dostarcza nam naszym dzieciom rozrywki na długie godziny 🙂

Instalacja JDK

Zacznijmy od zainstalowania na Twojej maszynie JDK, czyli Java Development Kit. Jest to zestaw niezbędnych narzędzi do tworzenia programów napisanych w języku java.

Instalator możemy pobrać ze strony firmy Oracle, obecnego „właściciela” Javy.

W momencie tworzenia tego wpisu aktualna wersja Javy to 10 i z niej będziemy korzystać.

Aktualna wersja języka Java to 11, która przyniosła zmiany licencyjnie. Podczas trwania kursu będziemy korzystać z wersji Oracle Open JDK.

Po więcej szczegółow zapraszam  do przeczytania posta

Java 11 – płatna czy darmowa 

By zainstalować odwiedzamy stronę  https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html  i wybieramy opcje Oracle Open JDK

jdk11

Następnie wybieramy paczke zip dla Windows/x64 (zakładam, że większość nowo-uczących się z tego systemu korzysta)

zipj11

Ściągamy, rozpakowywujemy i przenosimy do wybranego katalogu. Czyli na przykład C:/Dev/jdk-11.0.1

Następnie otwieramy Panel Sterowania (Control Panel) -> System (System) -> Zaawansowane ustawienia systemu (Advanced System Settings) i powinien wyskoczyć nam pop-up

Wybieramy guzik Zmienne systemowe… (Enviornment Variables…) i zmieniamy zmienna systemową PATH – dodajemy tam na koniec wpis  „TWOJA_SCIEZKA_DO_JDK_11/bin/” czyli np „C:/Dev/jdk-11.0.1/bin”

Oraz dodajemy nową zmienną systemową „JAVA_HOME” i ustawiamy jej wartość na ścieżke do katalogu z jdk, czyli na przykład „C:/Dev/jdk-11.0.1”, to samo co wyżej tylko bez bin.

Z JDK łączy się pojęcie JRE.  JRE rozwija się do Java Runtime Environment– czyli w luźnym tłumaczeniu „środowisko uruchumieniowe Javy”. Każdy kto chce choć uruchomić program napisany w języku Java musi posiadać JRE, nawet jeśli nie zamierza takich programów pisać.

Jak sprawdzić czy wszystko jest w porządku?

Jeśli wszystko poszło dobrze, po uruchomieniu lini komend (w windowsie klikamy ikonę start’u i wpisujemy cmd bądz używamy skrótu win+r, i w  okienku, które wyskoczyło wpisujemy cmd) i podaniu komendy java -version powinniśmy uzyskać informację o wersji Javy jaką mamy domyślnie podpiętą, na przykład:

>java -version
java version "11.0.1" 2018-10-17

I na tym zakończymy część pierwszą, w kolejnej weźmiemy się za instalacje programu Maven oraz IntelliJ – czyli aplikacji wspomagających pisanie programów.

Słowniczek:

  1. JDK – Java Development Kit – zestaw narzędzi niezbędnych do tworzenia programów w języku java.
  2. JRE – Java Runtime Environment- program niezbędnych do uruchamiania aplikacji napisanych w języku java.

Po zakończeniu lekcji:

  1. Zainstalowane JDK oraz JRE.
  2. Komenda java -version pokazuję wersje 10.x.x

W razie jakichkolwiek problemów proszę śmiało komentować. Inni mogą mieć te same kłopoty- a jeśli jakieś będą się potwarzać warto poświecić im kawałek osobnego wpisu.


Video poniżej, a tu następna lekcja.


2 komentarze do “Kurs Java – Od Zera do Aplikacji Desktopowej. Część 1. Instalacja JDK 11”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *