fbpx

Uczenie się – najważniejsza umiejętność dla programistów

Poza językiem angielskim jest jeszcze jedna ważna umiejętność dla każdego w branży IT, a mianowicie wiedzieć JAK się uczyć. Nieważne czy dopiero starasz się o pierwszą pracę, jesteś już juniorem, czy masz już dwucyfrowy staż pracy w branży. Na każdym z tych etapów uczyć się trzeba, jeśli pewnego dnia nie chcę się obudzić w bardzo niefajnej sytuacji. Zwłaszcza w obecnej rzeczywistości, a coś o tym wiem, bo moja etatowa firma żyję ze sprzedaży biletów lotniczych i rezerwacji hotelowych. Tough luck.

Mnie nigdzie nie nauczono jak się uczyć. Wiadomo – stare, sprawdzone, przekazywane z pokolenia na pokolenie „nie uczyć się na dzień przed egzaminem”, „wyśpij się” etc. etc. Oczywiście to wszystko prawda, problem był taki, że ja muszę wiedzieć DLACZEGO, prawdy objawione jakoś specjalnie nigdy na mnie nie działały.

O tym dlaczego proces nauki powinno się rozciągać w czasie i dziennie poświęcać jej godzinę, dwie. Nie więcej. O tym dlaczego sen jest ważny w kontekście uczenia się i o wielu, wielu rzeczach można dowiedzieć się ze świetnego, darmowego (!) kursu – Learning How to Learn – https://www.coursera.org/learn/learning-how-to-learn.

Polecam z całego serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *