fbpx

Kurs Java – Od Zera do Aplikacji Desktopowej #7 – Przesyłanie parametrów do metod

W poprzedniej części wprowadziłem pojęcie metod i do czego są używane. W tej części poświęcimy im jeszcze trochę czasu. Konkretnie przyjrzymy się przesyłaniu parametrów do metod.

UWAGA! Kurs darmowy, zaktualizowany na stan z roku 2020 dostępny na https://kursy.clockworkjava.pl/java-fundamenty-programowania/


Format wideo wpisu znajduję się na jego końcu


Wywołanie funkcji

Przypomnijmy – by wywołać funkcję, należy użyć jej nazwy i w nawiasach okrągłych podać jej argumenty. Na przykład displayHotelInformation() woła metodę displayHotelInformation, która nie ma żadnych argumentów.

Natomiast by wywołać i przypisać wynik działania funkcji do nowej zmiennej z poniższej funkcji:

public int add(int a, int b) {
  int result = a + b;
  return result;
}

tworzymy taki kod

public static void main(String[] args) {
    int x = 2;
    int y = 6;

    int z = add(x,y)
}

co do zmiennej z  przypiszę wartość 8.

Z doświadczenia wiem, że sprawia to osobom zaczynającym swoją przygodę z programowaniem dużo problemów. Na pewno więcej niż się spodziewałem.

Zacznijmy od deklaracji funkcji i jej parametrów, a konkretniej ich nazw – a oraz b.  Mają one znaczenie tylko w ciele funkcji czyli między nawiasami klamrowymi {}, tam po a odwołujemy się do pierwszego parametru, jaki został przesłany w wywołaniu funkcji, natomiast po b do drugiego.  Nie są one zupełnie powiązane z tym, jak powinny nazywać się zmienne jakie do metody prześlemy..

Przejdźmy teraz do wywołania funkcji. Definiujemy dwie zmienne – x oraz y, które następnie przesyłamy jako parametry funkcji. Jak już pisałem – ich nazwy nie mają znaczenia, tylko ich kolejność.  Wartość  x zostanie przypisana do zmiennej a w ciele metody, natomiast wartość y zostanie przypisana do b.

Zwracanie wartości

Funkcja add zwraca zmienną result, która jest tworzona wyżej. Od razu też przypisywana jest do niej wartośc – a + b, w naszym przypadku jest to 2 + 6 (wartości skopiowane z wartości x i y).  Wyrażenie return result zwróci więc z funkcji wartość 8, która następnie jest przypisywana, już w metodzie main programu, do zmiennej z.

I na tym zamkniemy wprowadzenie metod (zwanych również funkcjami). W następnym odcinku w czekają na nas obiekty 🙂

Cały kurs dostępny jest już na mojej platformie 🙂 Oczywiście za darmo. Tak, więc jeśli chcesz mieć ładnie poukładane lekcje, a nie skakać po youtubie oraz mieć dostęp do rozwiązań zadań to serdecznie zapraszam 🙂

Platforma kursów Clockwork Java

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, czy też cały kurs, podziel się nim proszę w swojej sieci społecznościowej 🙂

Zapraszam również do zapisania się do listy mailingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *